راهبند اتوماتیک (قسمت اول )

راهبند اتوماتیک  (قسمت اول )

در اين مقاله به معرفي راهبند اتوماتیک و انواع آن مي پردازيم.

راهبندهاي اتوماتیک در مکان های پر تردد از جمله  مسیر هاي  ورودی مجتمع هاي تجاري و اداري پرتردد ، كارخانجات ، مراكز نظامي ، عوارضی ها و پارکینگ های عمومی مورد استفاده قرار می گيرد .

راهبندهاي اتوماتیک دارای انواع متفاوتی می باشد که در زیر به آنها می پردازیم :

  • راهبند اتوماتیک اهرمی:

راهبند اتوماتیک اهرمی، ميله اي است كه بر روي یک دکل نگهدارنده حدوداٌ یک متری قائم روی زمین نصب می گردد. طول اين اهرم در اندازه های مختلف  از اهرم هاي دو متري تا هشت متري تردد خودرو ها را محدود می نماید. این نوع راهبند اتوماتیک در دو نوع سیستم محرکه الکترومکانیک برای ترددهای پایین وسیستم محرکه الکتروهیدرولیک برای ترددهای بالا به كار مي روند. سیستم هاي محرکه الکترومکانیک میزان تردد در ساعت کمتری نسبت به نوع الکتروهیدرولیک را دارا می باشد ليكن از لحاظ هزينه ، هزينه پايينتري را براي ايجاد سيستم مي طلبد. این راهبند اتوماتیک در اندازه های مختلف موجود می باشد.

در راهبند اتوماتیک اهرمی که یکی از متداول ترین و پر مصرف ترین راهبند هاي اتوماتیک می باشند ، متناسب با میزان فضای باز شویی که از راهبند اتوماتیک نیاز داریم ( طول بازوی محرک راهبند اتوماتیک ) قدرت موتور محرك داخل راهبند اتوماتیک نیز تغییر می کند که این طول بازشو از 2 تا 7.5 متر متغیر می باشد .

به هنگام استفاده راهبند اتوماتیک اهرمی ، بازوی محرک بیشتر نقش راهبندی نمایشی را ایجاد می کند و به هنگام  ایجاد برخورد با راهبند این بازوی راهبند اتوماتیک است که بیشترین آسیب را می بیند و به اين دليل است كه براي ضرايب امنيتي بالاتر از راهبند هاي ستوني استفاده مي شود.

  • راهبند اتوماتیک ستونی (بولارد):

راهبند هاي اتوماتیک ستونی(بولارد) به صورت استوانه هایی می باشند که داخل زمین كار گذاشته شده و با بیرون آمدن از زمین مسیر تردد را مسدود می نماید. اين نوع از راهبند ها به لحاظ دارا بودن مراحل سخت نصب از لحاظ هزينه از گرانترین نوع راهبندهاي اتوماتیک به شمار مي آيند و با توجه به عوامل محيطي و یا معماری و دكوراسيون مورد نظر  هر مکان مورد استفاده قرار می گیرند. اينگونه از راهبند ها بیشتر در اماکن نظامی و دولتی که الزامات ضریب امنیتي بالا را دارند ، مورد استفاده قرار می گیرند

راهبند هاي اتوماتیک ستونی(بولارد) یکی از مطمئن ترین موانع جهت کنترل تردد وسائل نقلیه می باشند ، زيرا بدنه فولادی این راهبند اتوماتیک بصورت ستونی از میله فولادي با روکش استیل در پایه ای فولادی که توسط بتن ریزی در کف زمين مهار شده است ، قرار گرفته و در زمان ایجاد هرگونه برخوردی ، در واقع  وسیله نقلیه بیشترین آسیب را متحمل شده و با ناتوانی در عبور از مسیر ورودی متوقف می گردد .

ادامه دارد…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>