راهبند ستونی ( بولارد) ( قسمت اول )

راهبند ستونی ( بولارد) ( قسمت اول )

امروزه با وجود تعداد انبوه ماشین ها در جاده ها و جمعیت زیاد افراد در مکان های عمومی نیاز به کنترل کردن شلوغی و ترافیک اهمیت بسیاری یافته است. در حقیقت راهبندهای ستونی( بولارد) برای کمک ، در کنترل ازدحام و ترافیک و همچنین برای کنترل عبور و مرور در موارد امنیتی ساخته شده اند. راه بندهای ستونی( بولارد)  از مواد سازنده مختلفی مانند بتن، سنگ، استنلس استیل و فولاد ساخته می شوند تا بتوانند در برابر نیروی بسیار زیاد ناشی از برخورد های شدید مقاوم که در اثر برخورد وسائط نقلیه حادث می گردد ، مقاومت نمایند.

راه بندهای ستونی به صورت ستون هایی سخت و محکم هستند که تعدادی از آنها می توانند در یک خط نصب شوند تا مانند یک حصار در عرض مشخصی راه را برای عبور ماشین ها مسدود کنند. به عنوان یک نمونه ، این نوع از راهبند ها همچنین می توانند برای جدا کردن مسیر عبور دوچرخه از مسیر ماشین رو در خیابان به کار روند و یا بعضی از انواع آنها در داخل ساختمان ها مانند بخش مربوط به صندوق پول در رستورانها به کار می روند تا افراد از داخل مسیری که توسط راه بندهای ستونی حصاربندی شده است عبور کنند و بنابراین از ازدحام جمعیت به این نحو جلوگیری شود.

در موارد امنیتی مانند ورودی سازمان هایی که احتمال و تهدید حمله با ماشین وجود دارد(مانند تاسیسات نظامی، تاسیسات مهم صنعتی، اماکن حساس و … )، راه بندهای ستونی راه حلی منحصر به فرد و ایمن ترین سیستم جهت استفاده می باشند. اگرچه  در این موارد امکان برخورد ستون ها با وسایل نقلیه سنگین وزن و با سرعت زیاد وجود دارد، اما به دلیل سخت و محکم بودن این راه بندها امکان ادامه حرکت ماشین به دلیل آسیب شدیدی که به جلوبندی و چرخ های ماشین وارد می شود، وجود نخواهد داشت.

راهبندهای ستونی در مکان های نظامی، سفارتخانه ها، ادارات پلیس و مناطقی که احتیاج به سیستم امنیتی قوی دارند مانند بانک ها، هتل ها و پارکینگ ها و همچنین کنترل ترافیک در مسیرهای تردد اتومبیل یا معابر به کار می روند.

چنانچه راه بندهای ستونی به صورت ثابت و غیر متحرک باشند لازم است شب رنگ های نوری (رفلکتور نور در شب) بر روی آنها نصب شود تا افراد و وسائل نقلیه عبوری را متوجه حضور آنها سازند و از صدمات ناشی از برخورد با آنها جلوگیری گردد.

راهبندهای ستونی می توانند با توجه به نیاز، بسیار نزدیک به یکدیگر نصب شوند تا کاملاً مسیر مورد نظر را بلوکه و مسدود کنند و یا با فاصله کمی بیشتر از هم نصب گردند تا به عنوان مثال امکان عبور وسایل نقلیه ای مانند موتور وجود داشته باشد.

ادامه دارد…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>