قفل های الکترومغناطیسی درب اتوماتیک ( قسمت اول)

قفل های الکترومغناطیسی درب اتوماتیک ( قسمت اول)

یک قفل الکتریکی مناسب گزینه بسیار مهمی برای درب های اتوماتیک و به ویژه درب های اتوماتیک ماشین رو می باشد. اگرچه که بیشتر درب بازکن ها دارای امکان قفل داخلی هستند، میزان نیرویی که باید به کار رود تا یک دربی که عرض هر لنگه آن بیشتر از 2 متر است را به صورت قفل نگاه دارد بیشتر از میزانی است که موتور می تواند ایجاد کند و در نتیجه در این موارد یک قفل الکتریکی برای درب ضروری است.

به عبارتی یک درب بازکن اتوماتیک درب را بسته نگاه می دارد اما اگر عرض هر لنگه درب بیشتر از 2 متر باشد ویا زاویه بازشوی آن بیشتر از 110 درجه باشد پیشنهاد می شود که حتماً از یک قفل الکتریکی مناسب استفاده شود. در مورد درب بازکن های اسلایدی، درب بازکن اتوماتیک درب را قفل نگاه می دارند بنابراین وسیله دیگری برای بسته نگاه داشتن درب نیاز نیست.  در مورد درب های لولایی هم درب بازکن ها می توانند درب را به خوبی بسته نگاه دارند و فقط در شرایط فوق الذکر و یا در مواردی که نیاز به ایجاد سیستم امنیتی بالایی است قفل الکتریکی لازم می شود.

قفل الکتریکی به جعبه کنترل اپراتور درب سیم کشی می شود و وقتی یک وسیله ورودی مانند کی پد و یا ریموت استفاده می شود تا درب را باز کند قفل خلاص می گردد و هنگامی که دوباره درب بسته می شود قفل مجدداً درگیر می شود تا تضمین کند که درب به حالت بسته باقی می ماند.

یک قفل الکترومغناطیسی شامل یک پلیت آرمیچر armature plate ویک مگنت الکتریکی electro magnet  می باشد که مگنت ( آهنربا ) الکتریکی به فریم ( قاب ) درب وصل می شود و پلیت آرمیچر به درب نصب می گردد. جریان گذرنده از میان مگنت الکتریکی، ایجاد خاصیت الکترومغناطیسی می کند که  پلیت آرمیچر را جذب می کند و درب را بسته نگاه می دارد.

مبنای کارکرد قفل الکترومغناطیسی به این صورت است که سیستم آن دارای یک آهنربای الکتریکی است که یک هادی ( رسانا ) را با یک نیروی به اندازه کافی بزرگ جذب می کند تا از باز شدن درب جلوگیری کند. در یک بررسی جزئی تر این وسیله از خاصیت میدان مغناطیسی تولیدی در اثر جریان گذرنده از میان یک یا تعداد بیشتری حلقه های سیم ( سیم پیچ ) استفاده می کند. تعداد سیم پیچ ها میزان نیروی نگهدارنده ای که مشخصه قفل است، را تعیین می کند.

به عنوان مثال میزان نیروی نگهدارنده HODING FORCE   قفل الکترومغناطیسی که به عنوان قفل درب استفاده می شود  5300 نیوتن یا 1200 پوند نیرو می باشد. بسیار مهم است که پلیت و مگنت هم تراز و در یک ردیف روبروی هم نصب شوند تا عملکرد کارا و مؤثری را تضمین کند. توان برق ( جریان برق ) برای قفل الکترومغناطیسی، جریان مستقیم DC تقریباً حدود 6 وات هست و معمولاً با ولتاژ  vdc 12و یا vdc24 کار می کنند.

مزایای این سیستم عبارتند از:

  • نصب ساده: قفل های الکترومغناطیسی از آنجاکه دارای اتصالات داخلی نیستند، نسبت به سایر قفل ها نصب آسان تری دارند.
  • عملکرد سریع : قفل های مغناطیسی در حین قطع برق فوراً باز می شوند و امکان عملیات سریع تری در مقایسه با سایر قفل ها فراهم می کنند.
  • استحکام: قفل الکترومغناطیسی در اثر وارد شدن ضربات به آن، نسبت به سایر قفل ها متحمل تلفات و آسیب کمتری می شوند. اگر یک قفل مغناطیسی به زور با یک اهرم باز شود، نسبت به قفل های دیگر آسیب کمی به قفل یا درب وارد می شود.

ادامه دارد…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>