قفل های الکترومغناطیسی درب های اتوماتیک ( قسمت دوم)

قفل های الکترومغناطیسی درب های اتوماتیک ( قسمت دوم)

در قسمت قبل به معرفی قفل های الکترومغناطیسی و مزایای آن پرداخته شد که در ادامه به سایر ویژگیهای آن می پردازیم.

معایب قفل های الکترومغناطیسی عبارتند از:

  • برخی از این گونه قفل ها برای بسته ماندن به جریان پیوسته برق یا به عبارتی به یک منبع برق پایا (ثابت و مداوم) نیاز دارند و اگر برق قطع شود، قفل باز می شود. این ویژگی ممکن است در بعضی موارد که نیاز به سیستم امنیتی شدیدی دارند، سبب نگرانی امنیتی گردد در حالیکه در بعضی موارد (به عنوان مثال در مواردی همچون ایجاد امنیت در شرایط آتش سوزی) این ویژگی ممکن است واقعاً ترجیح داده شود.

به طور کلی  به منظور اهداف امنیتی قفل های الکتریکی  دو نوع دارند

  • :Fail-safe در این نوع ،هدف حفاظت از جان انسان ها می باشد. در این نوع وقتی برق قطع می شود قفل خلاص می گردد.
  • :Fail-secure در این نوع ، هدف دست یابی به امنیت بیشتر است که در آن وقتی برق قطع می شود قفل بسته باقی بماند.

در حقیقت قفل الکترومغناطیسی از نوع  Fail-safe قفل های الکتریکی می باشد. و بر اساس معیارهای آیین نامه آتش نشانی در شرایط اضطراری بسیار ایمن است.

بعضی از سیستم های قفل های الکتریکی می توانند به مکانیزم زمان بندی وصل باشند تا اجازه دهد که قفل درب، فقط در زمان های مشخصی عمل کند. همچنین بعضی از سیستم ها دارای حافظه تراکنش هستند که می توانند تعداد دفعات استفاده از قفل درب را ضبط کنند که این عملیات می تواند بسیار با ارزش باشد به عنوان مثال وقتی که یک شخص تلاش می کند با استفاده از کدهای نادرست وارد ساختمان گردد، سیستم طوری تنظیم می شود که بعد از دو بار وارد شدن کد نادرست یک آلارم بدهد. علاوه بر آن سیستم های قفل های الکترومغناطیس طوری طراحی شده اند که انواع مختلفی از مکانیزم های کد گذاری را همانند کارت های هوشمند بخوانند .

از این قابلیت قفل های الکتریکی می توان در خانه های هوشمند و کنترل از راه دور استفاده نمود.

لازم به ذكر است كه در منازل و ساختمان هاي هوشمند كه با پروتكل هاي مختلفي ( از جمله پروتكل KNX ) هوشمند سازي شده اند ، استفاده از اينگونه قفل های الکتریکی ، كمك به سزايي در اتوماسيون ساختمان مي نمايد.

كارشناسان شركت ثمين پارسيان در دپارتمان هوشمند سازي ، آماده ارائه اطلاعات در اين زمينه و همچنين ارائه راهكار براي استفاده بهینه مي باشند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>